Özgeçmiş

aa

1954 tarihinde İskenderun’da doğdu. 1970’de Kuleli Askeri Lisesi’ni, 1975’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Bir yıllık Gülhane stajını tamamladıktan sonra, 1976-1978 arasında Diyarbakır Asker Hastanesinde Başeczacı olarak çalışma hayatına başladı, 1980-1983 arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Farmakoloji ihtisası yaptı, sonrasında Ordu İlaç Fabrikasında ilaç üretimlerinde servis şefi olarak çalıştı.

1985-1989 yılları arasında Tıp Tarihi ve Deontoloji doktora eğitimini aldı. GATA’da Tıp tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalının kurulması ve gelişmesinde, burada yetişen ilk öğretim üyesi olarak büyük katkıları oldu. 1995’de Albay, 1997’de Doçent, 1998’de Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanı, 2010’da Profesör oldu. 2011’de itibaren iki yıl Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı ve Eylül 2013’de Prof. Dr. Ecz. Kd. Alb. olarak, 38 yıllık hizmet süresini tamamlayarak emekli oldu.

Plastik sanatlar ve özellikle resim ile uzun süre ilgilenen Ataç, bu çalışmalarını İstanbul’da Üniversiteye başladığı 1970’den sonra fotoğraf alanında yoğunlaştırdı. Türkiye’nin çeşitli illerinde, ABD, Almanya, Romanya ve KKTC’de 40 dan fazla kişisel sergi açtı. Yaklaşık 75 kişisel dia gösterisi yaptı. Yurt içinde ve dışında 200’den fazla karma sergiye ve dia gösterisine katıldı. Fotoğrafları çeşitli kitap, dergi, broşür, afiş, takvim, pul ve kartpostallarda yer aldı. Yurtiçinde ve yurtdışında 75’den fazla ödül aldı. Birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda organizatör veya seçici kurul üyesi olarak yer aldı.

Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK), Gülhane Fotoğraf Kulübü (GÜFOK), Kılıç Fotoğraf Kulübü ve Mogan Kuş Fotoğrafları Gurubu’nun kurucu üyesidir. FSK, GATA, Gazi Üniversitesi ve çeşitli resmi ve özel kurumlarda fotoğraf eğitimleri gerçekleştirdi, kurs proğramlarında yer aldı, pek çok öğrenci yetiştirdi. Çeşitli fotoğraf yayınlarının editörlüğünü yaptı. 1988’de İFSAK tarafından “Yılın En Başarılı Fotoğraf Sanatçısı”, 2002’de Ankara Sanat Kurumu tarafından “Fotoğraf Dalında Yılın Sanatçısı”, 2009’da “Fotoğraf Sanatı Kurumu Onur Üyeliği”ne seçildi.

Fotoğraflarında insan ve yaşam, bale, nü, doğa, makro ile ilgili konularda deneysel ve sorgulayıcı yaklaşımları ile ortaya koyduğu yeni ve farklı düzenlemeler dikkat çekici oldu. 1994 yılından bu yana fotoğraflarında sayısal teknolojiyi kullandı, bu teknolojinin fotoğraf dünyasında yaygınlaşmasında çalışmaları ile önemli katkıları oldu. 2000’li yıllarda özellikle hayvanlar ve böceklere yönelik doğa çalışmalarına ağırlık verdi. Türkiye’nin kelebekleri ile ilgili çalışmaları 2010 yılında kitap olarak yayınladı. Son dönem proje konusu olan KUŞLAR ile ilgili fotoğraf çalışmaları devam etmektedir. Ankara’nın kuşlarının yer aldığı 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 yıllarına ait beş takvimi ile İssuu.com’da 5 ciltlik “Kuşlar” e-kitabı yayınlandı.

Doğa ile ilgili güncel çalışmalarını halen “Fotono1.com” ve Fotokritik.com” da “aatac” kullanıcı adı ile yayınlamaktadır.

Kendisine ve çalışmalarına ait Sayın Erdoğan Dede (edizayn) tarafından hazırlanan, “adnanatac.com” sitesi bulunmaktadır.